Committees

Enriching lives through community, lifelong Jewish learning, & spiritual growth!

Our synagogue is fortunate to have many talented and hard-working lay-leaders at Congregation Beth Shalom. Our Officers, Board of Trustees, Past Presidents, Honorary Presidents and committee members make up a team of passionate leadership, all of whom are truly dedicated to serving our kehillah.  We encourage participation from all members, and hope you will consider joining us and sharing your expertise and ideas!

Standing Committees 2017-18

Personnel

  • Ria Davidchair -L
  • Michael Yoffee
  • Gerri Sperling
  • Mark Fichman
  • Nancy Zionts
  • David Horvitz
  • Debby Firestone

Constitution/By Laws

  • Elisa Recht Marlin – chair
  • Judy Kobell
  • Paula Eger
  • Stephen Neustein
  • Sandy Zaremberg
  • Stefi Kirschner
  • Gerry Kobell
  • Ira Frank
  • Debby Firestone – L

Finance

  • Mitchell Dernis – chair-L
  • Morris Horvitz
  • Stefi Kirschner
  • Ron Neufeld
  • Ira Frank
  • Todd Rascoe
  • Michael Samuels
  • Judy Kobell
  • Ed Balis
  • Connie Pollack
  • Barry Stein

Youth Commission

  • Judith Kadosh – chair
  • Adrienne Indianer
  • Ira Frank
  • Joel Greenhouse
  • Carol Beth Yoffee
  • Kate Rothstein
  • Judi Rosen
  • Betsy Schwartz
  • Dana Himmel
  • Jen Finkelstein
  • Ethan Mackler (USY)

Religious School/JJEP

  • Kate Rothstein
  • Joel Greenhouse
  • Jen Primack

Early Childhood

  • Jen Murtazashvili –chair
  • Rebecca Elhassid
  • Cookie Elbling
  • Elana Raz (teacher rep)
  • Steve P. Albert -L
  • Rachel Albert
  • Aviva Lubowsky
  • Jeannie Reznick
  • Dan Eisner
  • Ilene Rinn (PTO co)
  • Stacey Wendell (PTO co)
  • Liz Chow

J-JEP

  • Rabbi Adelson
  • Rabbi Bisno
  • Lydia Blank
  • Joel Greenhouse
  • Eric Goldberg
  • Liron Lipinsky
  • Todd Roscoe
  • Kate Rothstein
  • Laura Swiss

Cemetery

  • Tammy Hepps co-chair
  • Burt Wald co-chair
  • Ann Adler -call
  • Ira Frank
  • Jon Halpern
  • Jack Halpern
  • Ronna Askin
  • Elisa Marlin
  • Todd Rascoe
  • Alan Himmel
  • Lonnie Wolf
  • Julian Elbling
  • Dorothy Greenfield

Fundraising & Development

  • David Horvitz –chair -L
  • Ria David
  • Milt Eisner
  • Stefi Kirschner
  • Elaine Krasik
  • Judy Palkovitz
  • Rob Menes

Accounting Advisory and Audit

  • Earl Kaiserman chair
  • Gina Levine
  • Diane Samuels

Religious Services

  • Sheldon Katz –chair
  • Steve Neustein
  • Ira Frank
  • Milt Eisner
  • Steve M Albert
  • Adam Kolko
  • Gerry Kobell
  • Shirley Zionts
  • Jessica Hammer
  • Ed Frim
  • Zarky Rudavsky
  • Jessica Hammer
  • Shoshanna Barnett
  • David Horvitz -L
  • Rabbi Mark Staitman

Membership

  • Avivia Lubowsky chair
  • Lidush Goldschmidt
  • Ria David-L
  • Gail Neft
  • Linda Newman
  • Rich Feder
  • Adam Perer
  • Gail Neft –text or call
  • Cheryl Blumenfeld
  • USY Pres
  • Dina Raysburg
  • Connie Pollack
  • Jane Yahr

Adult Education

  • Chris Hall –chair
  • Stefi Kirschner
  • Seth Goldstein
  • Arlene Shapiro -L
  • Paul Teplitz
  • Abby Morrison
  • Lisa Steindel

House

  • Marc Schwartz –chair
  • Marty Kline
  • Steve Albert -L
  • Ira Frank
  • Bob Ginsburg
  • Alan Himmel
  • Alex Kiderman
  • Judy Kobell
  • Steve Neustein
  • Jack Halpern
  • Randy Robins
  • Mindy Shreve
  • Sandy Zaremberg
  • Bruce Rollman
  • Richard Sweet
  • Todd Rascoe
  • Joe Jolson
  • Barry Stein

Catering

  • Frayda Cohen-co-chair
  • Julian Elbling
  • Kate Rothstein
  • Dorothy Greenfield
  • Dee Selekman
  • Joe Jolson-co-chair -L
  • Ira Frank
  • Paula Eger
  • Michael Yoffee
  • Bunny Morris

Men’s Club

  • Alex Kiderman

Sisterhood

  • Judy Kornblith Kobell